آیت الله جنتی: اگر با آمریکا کنار بیاییم باید از مبانی انقلاب دست برداریم و طبق سیاست آنان عمل کنیم.

[ad_1]

■ آیت الله جنتی: اگر با آمریکا کنار بیاییم باید از مبانی انقلاب دست برداریم و طبق سیاست آنان عمل کنیم.

دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: همه باید بدانند امکان اینکه با آمریکا کنار بیاییم نیست، اگر با آنان کنار بیاییم باید از مبانی انقلاب خود دست برداریم و طبق سیاست آنان عمل کنیم.

ایران‌پی‌ان – داخلی / به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آیت  الله احمد جنتی در مراسم نکوداشت سالروز تأسیس شورای نگهبان در ساختمان سابق مجلس افزود: طبق اصل 57 قانون اساسی، با ضوابط شرعی حکومت در جهان اسلام متعلق به پیامبر (ص)، ائمه معصومین علیها سلام و در زمان غیبت با ولی امر مسلمین است  .

وی تأکید کرد: طبق اصل 57 قانون اساسی، سه قوه زیر نظر ولی فقیه هستند و دیگران از نظر شرعی و قانون اساسی باید زیر نظر ایشان کار کنند.

آیت الله جنتی گفت: این حکم شرعی و اسلامی است ، بعضی ها در گذشته در قوه مجریه بودند که نمی توانستند این اصل را بپذیرند و نظرشان این بود که باید حکومت کنند و هر گاه فرد دیگری نظر دیگری داشت اگر نپسندیدند و صلاح ندانستند، نظرش را عملی نکنند.

وی افزود: این حالت در کسانی که در قدرت هستند و می خواهند قدرتشان کامل شود و کسی مزاحمشان نشود در همه دنیا هست و می خواهند که همه تسلیم آنان شوند.

دبیر شورای نگهبان گفت: این دیدگاه منشأ بسیاری مشکلات است که در گذشته بوده و در آینده هم ممکن است باشد.

آیت الله جنتی بار دیگر تأکید کرد: مسئله ولایت فقیه هنوز برای برخی جا نیفتاده است در حالی که از نظر شرعی باید تسلیم ایشان باشند و جایی که نظر ولی فقیه ارائه می شود قبول کنند حتی اگر مصلحت ندانند.

وی افزود: با این وضعیت، ما مشکلاتی داشته ایم و برخی در گذشته می گفتند که در یک کشور نمی شود دو حکومت باشد یعنی خودشان را حاکم می دانستند و می گفتند حکومت دیگر در کنارشان معنی ندارد.

آیت الله جنتی تصریح کرد: البته صریحاً نمی گفتند ولی معنیش این بود که ولی فقیه نظر آنان را تأمین کند اما جوابشان این است که این دو حکومت نیست ، یک حکومت است، ولی امر حاکم است و رئیس جمهور نیز در حوزه اجرایی با تنفیذ ولی امر مشروعیت می یابد.

وی تأکید کرد: بر این اساس، رئیس جمهور باید تابع ولایت باشد نه بالعکس و دیگران هم باید تابع ایشان باشند؛ مشکلات مختلفی در این حوزه بوده و هنوز هم کمابیش هست و خواهد بود که باید توجه داشته باشیم.

دبیر شورای نگهبان خطاب به مسئولان حاضر در مراسم گفت: این مسائل را باید در جامعه نشر بدهیم هر یک از شما منشأ اثر هستید و دیگران سخنان شما را می پذیرند، پس باید بصیرت افزایی کنید تا این مسئله جا بیفتد، زیرا بخش قابل توجهی از مشکلات ما از این مسئله است.

رئیس مجلس خبرگان رهبری افزود: به عنوان نمونه، اگر در خصوص روابط با آمریکا اختلاف نظر ایجاد شود، چه باید کرد؟ آیا جز این است که همانند زمان امام باید دشمنان انقلاب را بشناسیم، با آنان مقابله کنیم، تسلیمشان نشویم، روی پای خود بایستیم، مشکلات و تحریم ها را تحمل و عزت و عظمت خود را حفظ کنیم؟

آیت الله جنتی با اشاره به تقابل میان دو دیدگاه کنار آمدن با امریکا و مقابله با او از طریق اقتصاد مقاومتی به طرح این پرسش پرداخت که میان این دو نظر چه باید کرد؟ آیا چاره ای جز اجرای اقتصاد مقاومتی هست که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند؟

وی هشدار داد: اگر بخواهیم با دیگران کنار بیاییم صدها توقع از ما خواهند داشت، مبانی و معنویت ما را قبول ندارند و ایرادهای مختلفی مانند نقض حقوق بشر و مانند آن می گیرند.

دبیر شورای نگهبان گفت: اگر بخواهیم با آنان کنار بیاییم آیا حاضریم مبانی انقلابمان را کنار بگذاریم که مثلاً مشکلات اقتصادی را حل و فصل کنیم.

آیت الله جنتی با استناد به فرازی از بیانات امام راحل در نهی مذاکره با امریکا افزود: ایشان فرموده اند «ممکن است برخی بگویند باید با قدرت ها ساخت، اما باید بدانند که سازش امروز؛ نابودی تا آخر و دفن اسلام تا آخر دنیا است»

وی گفت: بر این اساس، دشمنان انقلاب حاضر نیستند مبانی ایمانی و عقیدتی اسلام را بپذیرند و ما اگر بخواهیم با آنان بسازیم، باید از این مبانی خود صرفنظر کنیم.

آیت الله جنتی افزود: البته برخی که چنین دیدگاهی را قبول نمی کنند زیرکند و با صراحت حرف نمی زنند و گاهی نیمه صریح سخن می گویند در حالی که اگر انقلاب بخواهد سرپا بماند باید بر اصول و مبانی خود پافشاری کنیم.

وی گفت: البته تحریم و مشکلات هست اما مشکلات را می شود حل و فصل کرد، مردم هم نشان دادند که ایستاده اند، آیا کسانی که جوانان خود را برای انقلاب داده اند و خم به ابرو نمی آورند نمی توانند کمبود های مالی را تحمل کنند؟

دبیر شورای نگهبان افزود: مردم از آزمون ها سربلند بیرون آمده اند، مواضع مردم در مقایسه با زمان امام تفاوتی نکرده است.

آیت الله جنتی تصریح کرد: البته نمی خواهم برخی مسائل را مطرح کنم، در گذشته این گونه بود که برخی می خواستند حاکم مطلق باشند به همین علت ولایت مطلق فقیه را در عمل قبول نداشتند.

وی گفت: این در حالی است که نجات اسلام، انقلاب و استقلال مملکت در گروی حاکمیت ولی فقیه است، ایشان هم تا کنون نشان داده اند که هوشمندانه عمل می کنند.

آیت الله جنتی تأکید کرد: ایشان دشمن، دشمنی ها و راه مقابله با آنان را شناخته اند و موضع گیری های صریح داشتند که این قدرت باید حفظ شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد شورای نگهبان همچنان که تا کنون در چارچوب وظایف قانونی اش در مواضعش ایستاده و حق را رعایت کرده است در ادامه نیز چنین باشد.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *